II wojna światowa w okolicach Bełchatowa, cz. III

Polish_infantry_marching_1939

 

Od świtu 3 września panujący w powietrzu Niemcy kontynuowali naloty na tabory zarówno wojskowe jak i cywilne. Okrutny los spotkał Szczerców, po którym zostały same zgliszcza. Bombardowano szczególnie szosę Rusiec-Szczerców-Bełchatów, drogę odwrotu polskich wojsk. Przystąpiono do zajmowania pozycji, które okazały się opuszczone. Liczono, iż umocnienia będą obsadzone przez zmobilizowane jednostki. 30 DP zamiast odpoczywać po trudach walk i marszu, musiała przystąpić do kolejnego wysiłku oczekując nadejścia nieprzyjaciela. Po zajęciu pozycji „Szczerców” wystawiono placówki ubezpieczające we wsiach Będków, Stróża i Faustynów, a kawaleria dywizyjna rozpoznawała zachodni rejon w okolicach wsi Kodrań i Broszęcin. Dowództwo 30 DP zajęło stanowisko w Parznie.

Ostatecznie 30 DP przyjęła następujące ugrupowanie:

83 pp na odcinku zachodnim mający w pierwszej linii I i III batalion (od Faustynowa do Magdalenowa), II baon znajdował się w odwodzie na wschód od Lubca – miał współdziałać z III baonem 82 pp ochraniając pozycje na kierunku Szczerców-Bełchatów. 84 pp obsadził odcinek Podklucze-Chmielowiec (III baon) oraz linię Widawki (I i II baon) broniąc pozycji od strony Rogowca i Woli Grzymaliny.

Trzeciego dnia wojny zasłyszano wieści, które wlały dużo nadziei w serca polskich żołnierzy. Zachodni alianci – Francja i Anglia wreszcie wypowiedzieli wojnę III Rzeszy. Pojawienie się oddziałów 30 DP na odcinku obronnym Widawa-Szczerców również wpłynęło dodatnie na żołnierskie morale. Zajmowano sobie znane pozycje, które budowano wiele tygodni. Piechur zdobywał dzięki temu pewność i nabierał odwagi do dalszych walk. Nikt z nich nie spodziewał się, że w ciągu kilkudziesięciu godzin otrzymają rozkaz do odwrotu.

Tego dnia nie doszło do walk z Niemcami, którzy zaniechali pościgu po przekroczeniu Warty. Uratowało to bez wątpienia polskie oddziały, którym groziło całkowite rozbicie. Podobnie spokojnie minęła noc z 3 na 4 września. Zwiastowało to burzę, która nadeszła następnego dnia.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s