Cała prawda o „Czerwonym Październiku”, cz. II – Bolszewicy

lenin-at-finland-station-granger

Czym była partia bolszewicka przed przewrotem październikowym najlepiej świadczą liczby: w 1914 r. w Piotrogrodzie w ewidencji zarejestrowanych było 120 członków, w początkach 1915 r. było ich już 2 tysiące, a w całym kraju 23 tysiące. Do kwietnia liczba ta uległa potrojeniu. Jesienią 1917 roku tylko 5,3% rosyjskich robotników należało do partii. Mimo liczebnego wzrostu bolszewicy stanowili marginalną siłę i przez nikogo nie byli traktowani poważnie. To zgubiło całą Rosję.

[…] polityka partii opierała się nie na zasadach, w które jej członkowie wierzyli i które wcielali w życie, lecz na woli jej przywódcy. Bolszewików zatem łączyło nie to, w co wierzyli, lecz osoba wodza, któremu wierzyli.

Doskonale charakteryzuje to sposób postępowania partii bolszewickiej. Niekwestionowanym liderem był Włodzimierz Uljanow – Lenin. Historia jego podróży ze Szwajcarii do Rosji obrosła już legendą. Nie przedzierał się on jednak z karabinem w ręku poprzez niemieckie pozycje, lecz dzięki przychylności kajzerowskich władz bezpiecznie dotarł do swojej ojczyzny. Udział Niemców w całym tym przedsięwzięciu zasługuje na osobne potraktowanie. Wystarczy tylko zaznaczyć, że bez poparcia kajzera bolszewicy zostaliby rozbici nie przystąpiwszy nawet do żadnych działań. Świetnie obrazuje to tekst depeszy jaki został wysłany ze Sztokholmu do Berlina:

Powrót Lenina do Rosji udany. Działa dokładnie tak, jak pragniemy.

Natychmiast po powrocie Lenin ogłosił swoje słynne „Tezy kwietniowe”, których nikt nie chciał opublikować uważając je za wymysł szaleńca. Ostatecznie zamieściła je redakcja „Prawdy” z odpowiednim komentarzem dystansującym się od publikowanych materiałów. Nie zrażony tym Lenin z niezwykłą energią dążył do obalenia Rządu Tymczasowego. Planował wykorzystać do tego masowy ruch społeczeństwa, jak miało to miejsce w lutym.

Rosjanie pragnęli już tylko jednego – zakończenia wojny, która kompromitowała państwo rosyjskie. Ponoszone klęski, rozprężenie w oddziałach, dezercje i bunty demoralizowały armię. Bolszewicy doskonale wykorzystywali antywojenne nastroje do dyskredytowania Rządu Tymczasowego, który pozbawiony został w tym momencie jakiejkolwiek realnej ochrony. Lenin wiedział, że nie ma czasu do stracenia i rozpoczął przygotowania do przewrotu.

CDN.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s