Kolarstwo – niegdyś Bełchatów z niego słynął, cz. I

MarianSobutkowskiMarian Sobutkowski na tle swoich zdobyczy sportowych.

Dzisiejszy Bełchatów kibicom sportowym kojarzy się niewątpliwie z Górniczym Klubem Sportowym oraz sekcją siatkarską Skry Bełchatów. Dużo wcześniej nasze miasto mogło się poszczycić wybitnymi kolarzami, którzy startowali w największych imprezach kolarskich na terenie kraju.

Prekursorem kolarstwa wyczynowego w Bełchatowie był zakochany od młodych lat w tej dyscyplinie sportu Marian Sobutkowski – Honorowy Obywatel Miasta Bełchatowa. W latach pięćdziesiątych udało mu się zarazić swoją pasją grupę bełchatowian, którzy na francuskich „kolarkach” zdobytych na poznańskich targach zaczęli regularne treningi. Jadącą grupę można było spotkać codziennie na trasie Bełchatów – Wadlew, bo tam najwcześniej położony został asfaltowy dywanik.

Pierwszy wyścig kolarski w Bełchatowie jak wspomina Sobutkowski w książce Mariana Olejniczaka „Historia Bełchatowskiego Sportu” odbył się w 1958 roku. Panu Marianowi przypadła rola sędziego, a trasa prowadziła sprzed budynku Urzędu Miasta na metę przed Remizą OSP. Ten pierwszy wyścig kolarski wygrał nie kto inny jak ten, który z rowerem ma na co dzień do czynienia. Listonosz pochodzący z Łękińska – Tadeusz Kociniak.
Kolejny wyścig rozegrano na trasie Bełchatów – Wadlew – Bełchatów. 1 maja 1959 roku na starcie stanęli wszyscy chętni. Nic więc dziwnego, że zdominowała go Grupa Sobutkowskiego. On sam zwyciężył, a wyścig ten można uznać za faktyczne narodziny kolarstwa w Bełchatowie.

Kolejnym przełomowym wydarzeniem dla bełchatowskiego kolarstwa było zgłoszenie sekcji kolarskiej przy Powiatowej Radzie Ludowych Związków Sportowych do Łódzkiego Okręgu Związku Kolarskiego w 1962 roku. Ten rok jest także początkiem startów zespołu kolarzy na imprezach o charakterze wojewódzkim. W skład grupy, która pod opieką Pana Mariana udała się na pierwszy w historii wyścig o zasięgu wojewódzkim weszli: Leszek Ciupa, Feliks Czyżewski, Kazimierz Czech, Andrzej Gotwald, Jerzy Grzywacz, Roman Grzywacz, Andrzej Kołatek, Kazimierz Knapkiewicz, Jerzy Pietras, Zdzisław Poryzała, Zenon Śliwiński i Jan Wojdala. Wyścig odbył się w Szadku, a lokaty naszych reprezentantów były dalekie. Jednak to nie zraziło tych młodych chłopaków, a ich trenera Mariana Sobutkowskiego w szczególności. To był okres kiedy grupa wraz z trenerem nabierała doświadczenia, a efekty miały przyjść w przyszłości.

Lata 1963 – 1969 to najtrudniejszy okres działalności sekcji. Marian Sobutkowski jest w tym czasie wszystkim, trenerem, opiekunem, mechanikiem, kierownikiem drużyny i organizatorem wyścigów. Brakowało również rowerów o nowoczesnej konstrukcji, co stawiało naszych chłopaków już na starcie w gorszej pozycji. Mimo wszystko Panu Marianowi i jego grupie udaje się przejść przez te trudności. Pierwsze poważne sukcesy przychodzą w 1967 roku. Wychowankowi naszej sekcji Markowi Wolskiemu udaje się załapać do reprezentacji województwa łódzkiego na Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży, gdzie wraz z kolegami z innych klubów zdobywa srebrny medal w wyścigu drużynowym oraz 5 – te miejsce indywidualnie. Natomiast inny wychowanek naszej grupy Sławomir Kociński zdobywa brązowy medal w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.

W 1967 roku Sobutkowski przyjmuje pod opiekę Józefa Kaczmarka. Szybko okazuje się, że ten młody chłopak rodem z Bełchatowa wykazuje nieprzeciętne możliwości kolarskie. Już w 1969 roku zostaje powołany do reprezentacji województwa łódzkiego na zawody ogólnokrajowe. Lata siedemdziesiąte, to okres wchodzenia bełchatowskiego kolarstwa na arenę krajową. Motorem napędowym sportowego awansu stał się niewątpliwie Józef Kaczmarek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s