Powstanie Styczniowe w rejonie Bełchatowa, cz. II

Portal Historyczno-Wojskowy

Kosynierzy z okresu Powstania Styczniowego (grafika pobrana z Portalu Historyczno-Wojskowego)

„Partia” powstańcza Oxińskiego nie była jednak jedyną grupą, bijącą się w czasie styczniowej insurekcji na ziemi bełchatowskiej. W lipcu 1863 r. kilkudziesięcioosobowy oddział kosynierów (ok. 80 ludzi), zorganizowany i dowodzony przez pochodzącego z Brodni Marcina Urbańskiego, stoczył zwycięską potyczkę z liczniejszym oddziałem kozaków pomiędzy Nowym Światem a Domiechowicami. Mniej więcej w tym samym czasie major Aleksander Lüttich, naczelnik wojenny powiatu wieluńskiego, później szef sztabu Józefa Oxińskiego, a w dalekiej przyszłości zasłużony organizator służby weterynaryjnej w Galicji, na czele liczącego 60 konnych oddziału rozbił i rozproszył w Kaszewicach pół sotni kozaków. Jednak już dzień później, 4 lipca, w Chorzenicach kawalerzyści Lütticha zostali zaskoczeni przez sotnię kozacką porucznika Fiodorowa. Zginęło 6 powstańców, 10 zostało rannych, a sam major wydostał się z zasadzki z kilkoma jedynie ludźmi. Pod koniec lipca ten sam Lüttich raz jeszcze starł się z kozakami, tym razem w okolicy Wółki Łękawskiej. W starciu tym zginęło 6 powstańców (to właśnie ich groby znajdują się na cmentarzu w Grocholicach) i 13 Rosjan.

Warto wspomnieć jeszcze o formowanym począwszy od przełomu sierpnia i września 1863 r. w okolicach Kaszewic i Kluk pułku kosynierów i strzelców oraz 2 Pułku Jazdy, którego głównym punktem zbornym miały być Chabielice, zaś miejscem postoju dowództwa Kluki. Nad formowaniem nowych oddziałów, powstałych z rozkazu generała Edmunda Taczanowskiego, czuwał następca tegoż na stanowisku naczelnika wojennego województwa kaliskiego pułkownik Franciszek Kopernicki.  Ostatni akord walk powstańczych w rejonie Bełchatowa miał miejsce w początkach marca 1864 r., gdy świeżo powstający oddział Żubra został rozbity przez Rosjan pod Kuźnicą Kaszewską a ostatecznie w Kaszewicach. Wreszcie na koniec tego krótkiego szkicu koniecznie przypomnieć musimy nazwisko lokalnego watażki z Lip. Mowa o Jóżefie Turczynowiczu, o którego wyczynach opowiadano potem w okolicy legendy. Turczynowicz poległ 5 sierpnia 1863 r. w potyczce pod Depułtyczami w Lubelskiem.

Oprócz opracowań tak fundamentalnych jak „Powstanie styczniowe” Stefana Kieniewicza, polecamy lekturę opracowania bełchatowskiego historyka Łukasza Politańskiego pt. „Gdy Polacy – kosynierzy postawali rzędem. Powstanie styczniowe na terenie powiatu bełchatowskiego”. Bez tej pracy nie mógłby powstać niniejszy artykuł.

AK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s